Idealna na całodniową wycieczkę jest trasa z Krakowa przez Niepołomice do Puszczy Niepołomickiej. Większość odłoży ją na wiosnę, ale bardziej śmiali mogą wybrać się jeszcze jesienią na grzyby.
Trasa rowerowa: odcinek Kraków – Niepołomice
Nasza trasa zaczyna się przed zbudowanym w nowym stylu kościołem na skrzyżowaniu ulic Półłanki i Łutnia. Oczywiście trzeba tam dojechać: mieszkańcy południowych dzielnic Krakowa mogą skorzystać z drogi rowerowej wzdłuż ulicy Lipskiej i Surzyckiego, a północnych z alei Jana Pawła II oraz ul. Klasztornej.
Ulicą Łutnia kierujemy się w stronę miejscowości Brzegi i Grabie. Warto po drodze odbić na stopień wodny Przewóz, na którym przyzwyczajeni do prawie stojącej w Krakowie Wisły, zobaczymy ją taką, jak na rzekę wyżynną przystało.
W Brzegach musimy pamiętać, aby skręcić w lewo i przejechać przez mostek, bo w przeciwnym razie pojedziemy do Kokotowa. W Grabiu miniemy drewniany kościołek, a po godzinie spokojnej jazdy będziemy już na rynku w Niepołomicach. Jeśli wybierzemy się w weekend, nie będziemy narzekać na ruch samochodowy, w ciągu tygodnia również jest on znośny.
Trasa rowerowa Kraków – Puszcza Niepołomicka: mapa
Trasa rowerowa: odcinek Niepołomice – Puszcza Niepołomicka
W Niepołomicach na zwiedzenie oczekuje między innymi zamek królewski (uwaga: na dziedziniec nie można wprowadzać rowerów), jak również Rynek, na którym miło jest odpocząć w letnią porę. Do puszczy musimy udać się Drogą Królewską, cały las, wielkości jednej trzeciej Krakowa będzie do naszej dyspozycji.
Wariantów podróży jest bardzo sporo. W Puszczy Niepołomickiej dostępne są krzyżujące się wzajemnie, a biegnące południkowo alejki, zarówno asfaltowe, jak też szutrowe. Mapa poniżej przedstawia wariant podróży alejkami asfaltowymi.
Ponieważ podróż powrotna do Krakowa może być dla niektórych męcząca, wrócić można pociągiem: na przykład ze stacji Kłaj. Pociągi Regio odjeżdżają z niej co około godzinę. Cena przewozu roweru to pięć złotych.
Zobacz również: Trasy rowerowe Kraków | Ścieżki rowerowe Kraków