Jesienią 2012 roku Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze nagrodziło Rzeszów wyróżnieniem „Gmina przyjazna rowerzystom”. Z kolei miesięcznik Rowertour w podobnym czasie opublikował ranking, w którym stolica Podkarpacia widniała jako miasto, w którym jest jeden z najlepszych przeliczników dróg rowerowych w stosunku do liczby mieszkańców.

Rzeszowskie środowiska rowerowe postanowiły policzyć, ile dróg rowerowych w Rzeszowie jest rzeczywiście. Okazało się, że jest ich mniej, niż deklarują władze miejskie, a ich długość oscyluje w okolicach 65 kilometrów.

Plusem rzeszowskiej sieci dróg rowerowych jest z pewnością ich rozlokowanie. Mniej jest ich w centrum, dominują zaś one na najważniejszych drogach dojazdowych i obwodnicy. Ścieżki rowerowe prowadzą wzdłuż ulicy Warszawskiej, Krakowskiej, Okulickiego, Witosa, czy Powstańców Warszawy.

Poniżej przedstawiamy mapę ścieżek rowerowych w Rzeszowie, przygotowaną przez Vortal Rzeszowskich Rowerzystów. Stan na koniec 2012 roku. Nawigacja po mapie możliwa jest za pomocą myszki. znaki – oraz + w lewym górnym rogu pozwalają ją pomniejszać i powiększać.