Poznań miasto doznań: to hasło reklamowe stolicy Wielkopolski, które stało się znane w całym kraju. Czy Poznań oferuje też doznania (oczywiście te pozytywne) swoim miejskim rowerzystom? Sprawdźmy to:

miasto PoznańW Poznaniu jest ponad 90 kilometrów dróg rowerowych. Ich plusem z pewnością jest fakt, że około dwie trzecie to nawierzchnia asfaltowa, a „jedynie” jedna trzecia to kostki brukowe lub płytki chodnikowe. Trudno jednak uznać, aby z 90 kilometrami dróg rowerowych Poznań się wyróżniał na tle innych miast. Zajmuje piąte miejsce wśród największych polskich metropolii, a zważywszy na liczbę mieszkańców, jest Poznań rowerowym średniakiem.

Poniżej przedstawiamy szczegółową mapę ścieżek rowerowych w Poznaniu, która została wykonana przez Sekcję Rowerzystów Miejskich: poznańską organizację pozarządową. Na mapie kolorem czerwonym oznaczone zostały miejskie drogi rowerowe, a zielonym szlaki turystyczne. Ikonki czerwone to wypożyczalnie rowerów, zaś niebieskie: stojaki i parkingi rowerowe.

Drogi rowerowe w Poznaniu: mapa

Rowerowa polityka Poznania obejmuje nie tylko budowę dróg rowerowych. Na te zresztą nie ma dużo pieniędzy: w budżecie miejskim na nowe ścieżki rowerowe w Poznaniu zagwarantowanych było w 2012 roku 1,7 miliona złotych, rok wcześniej tylko milion. Miasto deklaruje, ze chce wprowadzać również inne udogodnienia: przede wszystkim rozszerzać tempo 30.