Rower turystyczny, jak sama nazwa wskazuje, to rower do uprawiania turystyki rowerowej. Nazwą fachową tego typu roweru to rower trekkingowy, ale przecież Polacy nie gęsi, a rower turystyczny brzmi chyba lepiej.
Rower turystyczny to dość szerokie pojęcie, ponieważ najważniejsze jest, do czego on będzie używany: dla jednych turystyką rowerową będą krótkie jedno, góra kilkudniowe wycieczki, inni będą chcieli przejechać Stany Zjednoczone, albo całą Europę. Jasne, że do tego drugiego będzie potrzebny dużo bardziej solidny (i tym samym droższy) sprzęt, ale i tak rower turystyczny cechuje się kilkoma rzeczami, na które trzeba wrócić uwagę, gdy się go kupuje. Oto one
Wyposażenie roweru turystycznego. Na co zwrócić uwagę?
Rozmiar kół – standardowym rozmiarem kół w rowerze turystycznym są koła 28 cali i nie ma sensu szukać innego – na takich kołach łatwo jest rozwinąć prędkość, lepiej się też podjeżdża, niż na mniejszym rozmiarze.
Bagażnik – to kluczowa sprawa. Bagaż lepiej jest wozić w sakwach nawet na krótkich wycieczkach, więc bagażnik musi być solidny, najlepiej ze światłem z tyłu.
Ogumienie – rower turystyczny będzie poruszał się głównie po asfalcie, ale zdarzą się też odcinki polne. Przy kupnie roweru warto zwrócić uwagę, jakie w rowerze są opony i dętki. Kupując rower z tańszej półki, opona będzie prawdopodobnie pierwszą rzeczą, jaką w rowerze będziesz wymieniał – szczególnie jeśli sakwa waży dużo, a ty też lekki nie jesteś. Idealnie by było, gdyby opona miała wkładkę antyprzebiciową i kosztowała w granicach od 70 zł w górę. Tu cena robi naprawdę różnicę. Co do rozmiaru, niech to będą opony „asfaltowe”, czyli około 1,5 cala – takie są w standardzie rowerów turystycznych.
Rama – są rowery damskie z ramą damską (obniżoną), ale standardem jest rama męska (obecnie nie całkowicie pozioma, ale też lekko obniżona) i to będzie lepsze rozwiązanie, jeśli chcesz jeździć dużo. Śmiało kupuj rower aluminiowy – nie będzie mniej wytrzymały, a będzie lżejszy.
Amortyzatory? Nie są niezbędne w rowerze turystycznym, ale coraz trudniej kupić trekkingi bez amortyzatorów. Więcej na temat amortyzatorów tutaj.
Akcesoria do roweru turystycznego. Co co jeszcze powinno się mieć?
Oświetlenie – rower turystyczny pewnie będzie miał oświetlenie dynamowe, ale nie jest ono niezbędne. Ja dynama używam jako oświetlenie wspomagające, tam gdzie jest bardzo ciemno. Na przód kup dobrze świecącą lampkę – z diodą przynajmniej jednowatową. Najsensowniejsza będzie latareczka, którą będziesz mógł używać też w innych sytuacjach: ceny już od 30 złotych. Na tył polecam lampę montowaną na bagażnik – też można kupić od 30 złotych. Jeśli będziesz dużo jeździł, od razu pomyśl o ładowarce i akumulatorkach. Więcej o oświetleniu rowerowym.
Sakwy na bagażnik – jasna sprawa, bo nie ma sensu wozić bagażu w plecaku. Dla mniej jeżdżacych w pełni wystarczą sakwy z Allegro za ok 60 złotych, bardziej zaawansowani muszą zainwestować w coś lepszego.
Sakwa podsiodłowa lub podramienna – przyda się na małe rzeczy: telefon, klucze, itd. Zeby nie sięgać do głównego bagażu.