Para na rowerze

Nie chcesz dostać mandatu ani tym bardziej wdawać się w bezsensowne dyskusje ze strażą miejską? Zobacz, jakie jest obowiązkowe wyposażenie rowerzysty w 2017 roku. Dobra wiadomość – nie zmieniło się ono szczególnie w stosunku do stanu, jaki był rok wcześniej.

Obowiązkowe wyposażenie rowerzysty w 2017 roku

Tak: Hamulce [Kup hamulce na Ceneo.pl]

Tak, jak do tej pory, rower musi być wyposażony w jeden sprawnie działający hamulec. Nie ma znaczenia jego konstrukcja: czy będzie to hamulec „na linkę” i klamkę przy kierowniku, czy klasyczna kontra w tylnym kole.

Tak: Oświetlenie rowerowe: [Kup oświetlenie na Ceneo.pl]

Obowiązkowe po zmroku, w tunelach oraz w warunkach niskiej widoczności. Poza tymi porami może być zdemontowane. Z przodu światło jasne, z tyłu czerwone. Światła mogą być migające. Światło nie może być wyżej jak 150 cm (co oznacza, że nie może być montowane na głowie). Rower może być wyposażony w więcej, niż jedną lampkę.

Tak: Odblaski:

Rower musi mieć obowiązkowy odblask koloru czerwonego z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt. Legalne są (jeszcze niedawno nie były) opony z odblaskowym paskiem. Odblaski w szprychach i pedałach nie są obowiązkowe, ale sugerujemy je mieć dla własnego bezpieczeństwa.

Tak: Dzwonek: [Kup dzwonek na Ceneo.pl]

Jest on obowiązkowy, a za jego brak można teoretycznie dostać mandat w wysokości 50 złotych.

Wyjątkowo: Kierunkowskazy

Rower w 2014 roku musi posiadać światła kierunkowskazów tylko wtedy, gdy sygnalizowanie skrętu ręką może być niewidoczne. W praktyce muszą je mieć rowery nietypowe: z dużymi przyczepkami, riksze itd.

Nie: Kamizelki i kaski

Kamizelka odblaskowa oraz kask nie są obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty.


Podobało Ci się? Polub nas na Faceboku i będziesz na bieżąco: