Oświetlenie rowerzysty: zobacz nowe przepisyJesień i zima to pory roku, w których często utrzymuje się duża mgła. Rower wtedy jest bardzo niewidoczny, dlatego trzeba o tym pamiętać i lepiej dbać o swoją widoczność.

Zgodnie z obecnymi przepisami musimy używać świateł tylko po zmroku. W miesiącach, gdy dzień trwa tylko kilka godzin często warto zapalać je również gdy jest jeszcze widno, ale gdy natężenie światła dziennego nas nie zadowala. Tym bardziej, że ograniczonej widoczności towarzyszą również mgły.

A na te trzeba się dodatkowo zabezpieczać. Włączaj oświetlenie, gdy jest mgła nawet wtedy, gdy nie zapadł zmrok. Z pewnością będziesz lepiej widoczny. Staraj się używać oświetlenia migającego zamiast stałego, jeśli masz taką możliwość. Ostatnie zmiany w przepisach o oświetleniu zalegalizowały migające lampki również z przodu. Korzystaj z tego.

Jeśli używasz oświetlenia na dynamo, zwróć uwagę, czy twoje lampki mają kondensatory. Umożliwiają one świecenie przez chwilę również po zatrzymaniu się, dzięki czemu rowerzysta nie przestaje być widoczny. Warto więc zmienić lampki na takie z kondensatorami, albo używać dodatkowo oświetlenia bateryjnego.

Ubieraj się odpowiednio. Nie ma potrzeby zakładania kamizelek odblaskowych, ale jaśniejsze ubranie może być przydatne. Praktycznie niezbędne zaś będą opaski odblaskowe, najlepiej na twoją lewą stronę: zarówno na rękę, jak też na nogę.

A przede wszystkim jedź ostrożnie, miej oczy dookoła głowy i pamiętaj, że w utrudnionych warunkach atmosferycznych możesz skorzystać z chodnika.