Do turystyki rowerowej wymyślono specjalny rodzaj roweru. Jest to rower trekkingowy, chociaż zdarza się bardzo często, że nawet na wielodniowe trasy zabierany jest sprzęt, który pierwotnie rowerem trekkingowym nie był.

Rower trekkingowy ma następujące cechy:

W przeciwieństwie do roweru górskiego ma on większe (28-calowe) koła na węższych oponach – takimi lepiej się jeździ po utwardzonych nawierzchniach, ale jeśli się trafią niewielkie odcinki terenowe, to się je uda przebrnąć.

Autor: Khashmi316, Wikimedia CommonsW przeciwieństwie do roweru miejskiego wymusza bardziej pochyłą postawę, ale nie aż tak pochyłą, jak na rowerze szosowym.

Ma zwykle pełny osprzęt: bagażnik (absolutnie niezbędny na taka wyprawę), pełne błotniki (absolutnie niezbędne, chociaż wiele osób ma inne zdanie na ten temat), zwykle też oświetlenie dynamowe, a przynajmniej lampkę tylną umieszczoną gdzie indziej, niż na sztycy siodełka, czyli na błotniku, lub na tylnym skraju bagażnika. Dzięki temu nie jest ono zasłaniane przez nasz bagaż.

Zwykle jest konstruowany na tak zwanej ramie męskiej (taka jest bardziej wytrzymała), ale również zdarzają się damki. Jeśli nie planujesz wycieczek na Syberię albo w Andy, damka też się sprawdzi. Rower nie musi mieć amortyzatorów, jak rower górski, chociaż obecnie wszystkie nowe modele są już z nimi robione. Osobiście jestem przeciwnikiem amortyzatorów w takim rowerze. Jedzie się po utwardzonej nawierzchni, więc nie trzęsie za bardzo (nawet na polskich drogach), poza tym amortyzator zwiększa wagę roweru i co poważniejsze, jego cenę.

Swój własny rower trekkingowy

Pewnie jednak nie wyprawiasz się na pustynię Gobi, więc też nie potrzebujesz najnowszego modelu roweru trekkingowego najlepszej marki. Ten typ zresztą, to coś przejściowego pomiędzy góralem, a mieszczuchem. Dokup błotniki (normalne, nie plastikowe byle co), bagażnik i upewnij się, czy będziesz miał dobre oświetlenie, a przerobienie roweru górskiego na wycieczkowy nie będzie zbyt drogie. Grunt  przecież, aby sprzęt był sprawny.


Czytaj również:

Co zabrać na wycieczkę rowerową? Jak przygotować rower na wyprawę? | Jak przygotować trasę wyprawy rowerowej? | Jak się spakować?