Chociaż wycieczka rowerowa to jeden z najlepszych sposobów na wakacyjny wypoczynek, to wciąż do tego trzeba Polaków przekonywać. Zakładamy, że na ten tekst weszły już osoby przekonane i tym samym chcące się dowiedzieć kilku praktycznych informacji.

Przede wszystkim dostosuj trasę do swoich możliwości. Sprawdź, czy będzie atrakcyjna turystycznie. Upewnij się, po jakich drogach będziesz jechał. Czy będzie pod górkę, czy z górki. Planuj adekwatnie do swoich możliwości. Przecież masz się cieszyć wakacjami, a nie wypluwać płuca. Po kolei.

Przygotuj trasę na wycieczkę rowerową

Załóż sobie, ile dziennie chcesz przejechać i ile dni ma mieć wycieczka. Jeśli nie jeździłeś nigdy na takie trasy, ale też na rower wsiadasz na dłużej, niż pięć kilometrów na tydzień, na początek pięciodniowa wycieczka po pięćdziesiąt kilometrów dziennie będzie w sam raz. Prawdopodobnie następna trasa będzie już miała po 70 kilometrów, a kolejna może nawet po sto.

Wyrysuj dokładnie trasę na mapie. Idealnie nadaje się do tego serwis Bikemap.net. Po wyrysowaniu będziesz wiedział, ile dziennie przejedziesz, jaka będzie długość, jakie podjazdy i zjazdy. To ostatnie dość ważne, są rowerzyści, którzy uwielbiają górki i ci, którzy ich nienawidzą.

Unikaj prowadzenia trasy drogami krajowymi i wojewódzkimi. No chyba że lubisz ścigać się tirami. Najlepsze wycieczki to te, które prowadzą drogami gminnymi. Tu jednak mapa lubi płatać psikusy. Okaże się, że część tych dróg, to szutrowe, kamieniste, czy nawet piaszczyste odcinki przez pola uprawne i lasy. Nie każdy to lubi. Jeśli ci mapa Google pokazuje dróżkę oznaczoną najbardziej cienką z cienkich linii gdzieś z dala od siedlisk ludzkich, mająca linię prostą, możliwe, że to będzie właśnie taka ścieżka. Nigdy tego do końca nie zweryfikujesz, ale możesz się starać, przełączając na widok satelitarny i dając maksymalne przybliżenie. Może coś zobaczysz.

Możesz też udać się do księgarni, lub poszperać w Internecie w poszukiwaniu map rowerowych, kupić je sobie i na ich podstawie wytyczyć sobie trasę swojej wycieczki rowerowej. Byleby to było nowe wydanie, najlepiej z tego roku – na drogach gminnych dużo się zmienia.

Zaplanuj noclegi. Jeśli nie planujesz spać w namiocie, tylko w gospodarstwach agroturystycznych lub hotelach, bardzo prawdopodobne jest, że będziesz troszeczkę musiał zmodyfikować swoją trasę, aby móc do nich dojechać.

Sprawdź atrakcje turystyczne na trasie. Generalnie są dwa typy wycieczkowiczów. Dla jednych najważniejsza jest jazda sama w sobie, innym zależy, żeby coś jeszcze zobaczyć. Jeśli jesteś pierwszym typem, pomiń ten punkt i idź dalej. Sprawdź nie tylko miejscowości, przez które przejeżdżasz, ale również okoliczne. Może tam jest coś ciekawszego i warto będzie znowu poprawić przebieg trasy.

Sprawdź opcje powrotu i/lub dojazdu. Chyba, że robisz pętlę, czyli ruszasz z domu i do niego wracasz. Jeśli zaś ruszasz z innego miejsca lub na nim kończysz swoją trasę rowerową, miejsce to musi być skomunikowane koleją z twoim domem. Koleją, ponieważ to jedyny realny środek transportu, którym możesz zabrać rower.

Nie zgub się. Mapa jest niezbędna. Jeśli planowałeś trasę w necie (na serwisie Bikemap, czy korzystając z mapy Google), wystarczy ci mapa w nawigacji w telefonie. Jeśli masz zasobny portfel, możesz zainwestować w nawigację z mapami pod rower, na przykład Garmina. Jeśli, nie chcesz kozaczyć i odkrywać Polski na nowo, kontroluj swoją pozycję GPS. Wtedy nawet jeśli zboczysz z trasy, to szybko na nią wrócisz. Jeśli wolisz bardziej tradycyjne metody, zabierz te mapy, o których była mowa powyżej.


Tyle o przygotowaniu trasy na wycieczkę. Zobacz również:

Co zabrać na wycieczkę rowerową?  | Jak przygotować rower na wyprawę? | Jaki rower wybrać? | Jak się spakować?