AmsterdamW drugiej części naszego poradnika kupna roweru używanego przyjrzymy się temu, gdzie taki rower można kupić. Możliwości mamy całkiem sporo, ale tak naprawdę żadna z nich nie gwarantuje nam, że kupimy rower w stu procentach sprawny. A to z prostego powodu: sprzęt nie jest nowy, więc zawsze jakieś usterki wcześniej, czy później wyjdą na wierzch.

>>>Zobacz również: Jak kupić rower używany – część I<<<

Rower używany możemy kupić:

Od znajomego lub znajomego znajomego

To jest opcja najbardziej moim zdaniem korzystna. Nawet jeśli się okaże, że coś się w rowerze podzieje, będzie łatwiejszy kontakt w załatwieniu tej sprawy i ewentualnym oddaniu sprzętu. Mimo że to znajomy, nie zapominajmy o podpisaniu jakiejś krótkiej umowy: dzięki niej w razie czego będziemy mogli sprzęt zwrócić.

Na aukcji Allegro lub innym portalu aukcyjnym

Zaletą tego rozwiązania jest to, że wszystko jest w pełni legalne, bo sama transakcja będzie umową kupna-sprzedaży. Wadą fakt, że jeśli kupujemy rower na odległość, nie zobaczymy go przed zakupem ani nie zrobimy jazdy próbnej. Możemy jednak szukać sprzedawcy z naszego miasta i sfinalizować transakcję na żywo.

Z ogłoszenia w prasie lub internecie

To samo, co powyżej. W tym przypadku zdecydowanie powinniśmy dążyć do sfinalizowania transakcji na żywo, a dodatkowo żądać od sprzedawcy potwierdzenia, że jest to jego rower.

Na miejskim targowisku

Rower w mieścieZaletą rozwiązania jest, że możemy się przed zakupem przejechać i wytargować lepszą cenę. Wadą: że nie znamy źródła zakupu – rower może być kradziony. Powinny nas odstraszać podejrzanie tanie oferty, a od sprzedawcy zawsze wymagajmy potwierdzenia, że jest on jego właścicielem.

Chociaż z mojego poradnika mogłoby się wydawać, że kupno używanego roweru to droga przez mękę, a sprzedawca robi wszystko, żeby nas oszukać, w istocie tak nie jest. Sam w życiu kupiłem dwa rowery używane i byłem z nich bardzo zadowolony. Jeśli nie macie dużych funduszy na zakup, śmiało kupujcie używkę zamiast taniego sprzętu z supermarketu!