DzieckoNiniejszy poradnik to garść wskazówek, jak z prawnego punktu widzenia wygląda jazda dziecka na rowerze: kiedy może jeździć samodzielnie, kiedy będzie potrzebował karty rowerowej, kiedy ma być pod opieką rodzica.

Prawo drogowe dość jasno określa możliwości korzystania przez dziecko z roweru, a wszystkim rodzicom informacje te proponujemy zapamiętać: nie tylko po to, aby dbać o bezpieczeństwo naszej pociechy, ale też po to, żeby nie narazić się na mandat i nieprzyjemne rozmowy z policjantami.

Dziecko do 7 roku życia: takie rowerem jeszcze jechać nie może

Dziecko, które nie skończyło jeszcze siódmego roku życia, nie może się poruszać rowerem, nawet pod opieką rodziców. Możliwe jest jedynie jego przewożenie w specjalnym foteliku, albo przyczepce dla dzieci. Uwaga: przyczepka nie może być przyczepką towarową – musi być konstrukcyjnie przystosowana do przewozu dzieci. Przyczepki są coraz bardziej popularne, więc nie będziemy mieli problemu z ich zakupem w praktycznie każdym sklepie rowerowym.

Dziecko do 10 roku życia: może jeździć chodnikiem

Trasa tyniecka w KrakowieGdy dziecko podrośnie, może zacząć korzystać z rowerku, ale tylko pod opieką dorosłych i tylko jadąc chodnikiem. Ponieważ generalnie jazda chodnikami w naszym kraju jest zabroniona, dla dorosłych, którzy są opiekunami poruszających się na rowerze dzieci, prawo zrobiło wyjątek: mogą oni zawsze poruszać się rowerem po chodniku (oczywiście razem z dzieckiem), niezależnie od jego szerokości.

Dziecko powyżej 10 roku życia: czas na kartę rowerową

Gdy maluch ukończy dziesięć lat, powinien wyrobić sobie kartę rowerową. Egzaminy zwykle przeprowadzane są w szkołach. Ten dokument upoważni go do samodzielnej jazdy po wszystkich drogach, na jakich możliwy jest ruch rowerów. Z prawnego punktu widzenia nie musi być już pod opieką rodziców.

Obowiązek posiadania karty rowerowej jest do ukończenia 18 lat. Gdy się jest pełnoletnim, nie trzeba jej używać, nawet jeśli nie ma się prawa jazdy.