korba rowerowa

Jeśli przy pedałowaniu czujesz lekki luz, prawdopodobnie korba Twojego roweru nie jest dostatecznie dokręcona. Aby się upewnić, że tak jest, wystarczy, wystarczy, że poruszasz nią (korba to ten element, do którego przykręcony jest pedał) i sprawdzisz, czy rzeczywiście jest luz. Sprawdź koniecznie obie strony

Bardzo możliwe, że taki luz jest objawem większej usterki (korba może być po prostu wyeksploatowana) i że będziesz musiał udać się do serwisu, aby wymienić korbę na nową, co może być kosztowne. ale możliwe też, że po prostu pojawił się luz i że sam sobie z nim poradzisz.

Klucz do korby: rozmiar

W tym celu wystarczy dokręcić korbę. W większości rowerów potrzebujesz do tego klucza nasadowego nr 14 mm. Takiego jak na zdjęciu poniżej.

klucz do korby rowerowej

Taki klucz do korby kupisz w praktycznie każdym supermarkecie, sklepie z artykułami metalowymi i sklepach typu Castorama, czy Praktiker. Na półkach często są całe zestawy kluczy nasadowych – jeśli chcesz mieć taki cały, zwróć uwagę, czy jest też rozmiar 14, bo wcale nie musi być.

Być może okaże się, że przy śrubie jest jakaś zaślepką – pewnie ją odkręcisz zwykłym śrubokrętem. A samą korbę dokręć stanowczo mocno i stanowczo.

Jeśli luz pojawi się na nowo po kilkunastu, kilkudziesięciu kilometrach, zapewne masz do czynienia z większą usterką. Wtedy udaj się do serwisu. Pewnie jednak dokręcenie załatwi sprawę. Jeśli lubisz czasem samemu coś podreperować w rowerze, klucz nasadowy 14 mm, który pasuje do korby rowerowej, powinien znaleźć się w Twojej szufladce z narzędziami.