rower chodnik

Niezależnie od tego, czy sami korzystamy z roweru do codziennej jazdy po mieście, czy wybieramy inne środki transportu, nigdy naszym oczom nie umkną rowerzyści, którzy poruszają się po chodnikach. Czy mogą tak robić? Czy jazda rowerem po chodniku jest dozwolona, a jeśli nie, to czy są jakieś wyjątki?

>>Nieco humorystycznie o tym, dlaczego jeździmy po chodniku<<

Generalna zasada jest prosta: rowerzysta nie może jechać po chodniku. Od tej zasady są pewne wyjątki. Oto one:

Ciąg pieszo-rowerowy

znakJeśli przy chodniku stoi niebieski okrągły znak, na którym wymalowana jest sylwetka pieszego oraz roweru i oba te wizerunki są rozdzielone poziomą linią, wtedy mamy do czynienia z ciągiem pieszo-rowerowym. Rowerzyści mogą po nim jeździć, ale ustępują pierwszeństwa pieszym. Możemy jechać chodnikiem również wtedy, gdy pod niebieskim znakiem z sylwetką pieszego jest tabliczka „nie dotyczy rowerów”.

Chodnik ma przynajmniej dwa metry szerokości, a na jezdni ograniczenie prędkości jest większe, niż 50 kilometrów na godzinę.

Jeśli oba te warunki są spełnione, możemy jechać chodnikiem. Zwykle sytuacja ta dotyczy dużych, dwupasmowych arterii miejskich, ponieważ na węższych ulicach ograniczenie nie przekracza 50 kilometrów na godzinę.

Są złe warunki pogodowe

Czyli pada mocny deszcz, jest ślisko, etc. Wtedy możemy jechać po chodniku. Pamiętajmy jednak, że nie każda zmiana pogody, mżawka, zmrok to złe warunki pogodowe.

Mamy pod opieką dziecko do 10 roku życia, które jedzie swoim rowerkiem

rower w mieścieTakie dziecko może jechać zawsze chodnikiem, a dorosły rowerzysta, który jest jego opiekunem: również. W świetle prawa takie osoby traktowane są jak piesze.

We wszystkich innych przypadkach rowerzysta zobowiązany jest do jazdy jezdnią, a jeśli jest taka istnieje: drogą dla rowerów. Pamiętaj: jeśli jesteś po alkoholu (więcej, jak 0,2 promila), nie możesz jechać rowerem także po chodniku. Mało tego. W takiej sytuacji możesz być ukarany podwójnie: za jazdę pod wpływem i jazdę po chodniku.