Plac ZamkowyJakie mogą być przeszkody, poza niewygodnym brukiem, w poruszaniu się rowerem po zabytkowych częściach miast? Może to być na przykład sprzeciw mieszkańców. Tak do tej pory twierdził warszawski ZTM, nie pozwalając rowerzystom na wjazd w obszar Starego i Nowego Miasta.

Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego, sam przyznaje, że:

To chyba największa i jedna z ostatnich Starówek w dużym mieście w Polsce z takim zakazem.

Jest szansa, że się to zmieni i rowerzyści wyjadą w okolice Zamku Królewskiego i Barbakanu. Na stronie ZTM [kliknij] można wziąć udział w sondzie z pytaniem, czy obecny zakaz należy utrzymać, czy znieść. Sondę znajdziesz w prawej kolumnie witryny.

ZTM chce sprawdzić, czy rowery w tym miejscu to „prospołeczna potrzeba„, czy tylko „postulat niewielkiej grupy”. Nie namawiamy, aby „niewarszawscy” czytelnicy LoveRower.pl decydowali za mieszkańców stolicy, ale warszawiaków gorąco zachęcamy do głosowania i pokazania, że nie są niewielką grupą rowerzystów.

Głosy można oddawać do 19 marca. Jak łatwo się domyślić, to nie wynik sondy zdecyduje o tym, czy zakaz wjazdu rowerem na Stare i Nowe miasto zostanie zniesiony. Z niecierpliwością jednak oczekujemy rezultatów i ewentualnych dalszych kroków.