Salt Lake CityPo sukcesie Nowego Jorku, który swój system roweru miejskiego odpalił z naprawdę dużą pompą, przyszedł czas na kolejne amerykańskie miasto, które uznało, że publiczne wypożyczalnie rowerowe są całkiem dobrym pomysłem.

Chodzi o salt Lake City. Początki skromne. Wypożyczalnia na starcie liczy sobie 120 rowerów rozlokowanych w dziesięciu stacjach wypożyczeń umiejscowionych w centrum. Ale przecież i Salt Lake City nie jest przecież dużym miastem. Liczy sobie „zaledwie” 200 tysięcy mieszkańców.

Nie bez przyczyny Stany Zjednoczone są uważane za kraj kultury samochodowej? Czy takie przykłady, jak wypożyczalnia w Salt Lake City świadczą o tym, że dni samochodu w Ameryce są policzone? Oczywiście, że nie. W miastach owszem – będzie to coraz popularniejszy środek transportu. Ale pamiętajmy, że USA to również ogromna prowincja z dużymi odległościami i niewielkimi miejscowościami pomiędzy – jak chociażby większość Kalifornii, którą kojarzymy z dużych miast. A tam bez samochodu żyć raczej się nie da.