Zaparkowany rower

Czego nie wolno na rowerze?

Droga rowerowa w Chicago - tam potrafiąPogoda się poprawia, a z każdym dniem robi się coraz cieplej. To może oznaczać tylko jedno: na miejskich ulicach pojawią się wkrótce tysiące rowerzystów: zarówno tych doświadczonych, ale też tych, którzy przygodę z rowerem dopiero zaczną. Przyjrzyjmy się więc, czego nie nie można robić, jadą na rowerze. Dzięki temu ułatwimy życie innym użytkownikom dróg, ale też nie narazimy się na mandat.

Zobacz również: Taryfikator mandatów rowerzysty: za co możesz dostać mandat | Obowiązkowe wyposażenie roweru w 2013 roku.

Czego nie wolno rowerzyście:

  • Nie można jechać bez trzymania rękami kierownika, ani bez nóg na pedałach. Wiemy, że niektórzy to lubią, ale jest to zakazane prawem.
  • Nie można jechać po alkoholu: nawet po jednym piwie. Przepisy w Polsce odbiegają pod tym względem od przepisów w Europie Zachodniej, gdzie jazda po alkoholu do pewnych ilości (w Niemczech nawet do 1,6 promila) jest dozwolona. Jadąc na podwójnym gazie narażamy się nawet na więzienie.
  • Nie można jechać po chodniku. Wyjątkiem są tylko sytuacje, gdy mamy pod opieką dziecko do 10 lat (które ma swój rowerek), są złe warunki pogodowe, lub gdy chodnik ma nie mniej, jak dwa metry szerokości, a ograniczenie na jezdni jest większe, niż 50 km/h.
  • Nie można przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Natomiast gdy przy przejściu jest też przejazd dla rowerów, korzystamy z niego swobodnie i mamy na nim pierwszeństwo przed samochodami (chyba, że jest sygnalizacja świetlna i mamy czerwone).
  • Nie można czepiać się rękami innych pojazdów. To chyba zrozumiałe, bo zagraża naszemu bezpieczeństwu.
  • Generalnie nie można jechać w parach, ale tu jest duży wyjątek. Jeśli warunki drogowe na to pozwalają (ruch nie jest duży, a rowerzyści są dobrze widoczni), można wtedy pedałować obok siebie.
  • Nie można jechać bez świateł po zmroku oraz w tunelach. Poza tym z tyłu rower zawsze musi mieć zamontowane czerwone światło odblaskowe w kształcie innym, niż trójkąt.

Starajmy się jeździć zawsze tak, aby poruszać się bezpiecznie i aby nie utrudniać ruchu innym rowerzystom, ale też samochodom. Poza przepisami istotny jest też savoir vivre 🙂

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Czego nie wolno na rowerze?”

Dodaj komentarz