Co zabrać na wycieczkę rowerową? [część pierwsza: narzędzia]

Rzecz jasna na jednodniową przejażdżkę wystarczy mały plecak i podstawowe rzeczy. Jednak do rowerowej wycieczki kilkudniowej warto się dobrze przygotować i spakować wszelkie potrzebne rzeczy.

Starajmy się tego cyklu artykułów nie traktować dogmatycznie. Opinii na temat tego, co trzeba zabrać w bagaż na kilkudniową trasę rowerową jest bardzo dużo. Niektórzy nie mieszczą się w sakwach na bagażnik i potrzebują jeszcze przyczepki, inni z kolei planują zakupy na miejscu pakują się bardzo oszczędnie, zabierając tylko najbardziej potrzebne rzeczy.

Dużo zależy też od naszych zasobów pieniężnych. Reguła bowiem jest prosta: im więcej weźmiesz ze sobą, tym mniej wydasz na miejscu.

To, jak duży będzie nasz bagaż, zależeć będzie od trzech rzeczy:

  • jak długa będzie nasza wycieczka – to chyba oczywiste, na trzy dni trzeba wziąć mniej ubrań i jedzenia niż na tydzień;
  • jaka będzie trasa – jeśli nasza wycieczka będzie głównie w terenie miejskim, można wziąć mniej bagażu, niż gdy będziemy jeździć po pustkowiach i możliwości zrobienia zakupów (bynajmniej nie tylko wody do picia) będzie dużo mniej;
  • to, gdzie będziemy nocować: jeśli pod chmurką, nie obejdziemy się bez namiotu i śpiworów. Jeśli w gospodarstwach agroturystycznych i w hotelach – te rzeczy nie będą nam potrzebne.

Wiele osób lubi iść na żywioł i zabierać nawet na kilka dni podróży prawie nic. Ja jednak odradzam taką awangardę. Co prawda rower to nie samochód i przez to bagaż trzeba ograniczać, ale sporo rzeczy będzie potrzebnych. Ale idźmy po kolei:

Narzędzia i części na wycieczkę rowerową

Nawet jeśli zaplanowaliśmy trasę po terenie bardzo zurbanizowanym, nie powinniśmy zakładać, że naszemu rowerowi nic się nie stanie. Przecież nawet taka banalna rzecz, jak guma może być problemem, gdy nie będziemy mieć dętki na zmianę, a do najbliższego serwisu trzeba będzie drałować pieszo 10 kilometrów.

Dlatego niezbędne będą:

  • przynajmniej jedna dętka na zmianę na rower;
  • przyda się również komplet łatek – gdy niestety będziemy mieć pecha i złapiemy gumę, nie zmniejsza to prawdopodobieństwa, że następnego dnia podobnego pecha znowu nie będziemy mieć. Trzeba wiec uszkodzoną dętkę szybko załatać. Jak to zrobić, dowiesz się tutaj – łatanie dętki;
  • klucz i zestaw łyżek do zdejmowania i zakładania opony: żeby zmienić dętkę, trzeba zdjąć koło, a z niego oponę. Nie we wszystkich rowerach koła są już takie, że można zdjąć je bez użycia klucza. Jeśli nie – przyda się nam klucz odpowiedniego rozmiaru, a przynajmniej nieduży klucz francuski. Łyżeczki zaś można dostać w każdym sklepie rowerowym;
  • skuwacz do łańcucha– zerwany łańcuch, to kolejna usterka, która może zatrzymać nasz rower w miejscu. Lepszy skuwacz, niż łańcuch na zmianę, bo nowy może źle leżeć na zębatkach i będzie skakał, utrudniając jazdę;
  • pompka rowerowa – wyjaśniać nie trzeba.

Oczywiście jadąc grupą, wystarczy nam jeden komplet narzędzi na wszystkich.

  • Oświetlenie – pamiętajmy, że oświetlenie ledowe „za 5 złotych” wystarczy nam w mieście, ale w terenie będzie zbyt słabe. Warto też mieć zapasowe baterie.
  • Jeśli jedziemy na dłuższą trasę i spodziewamy się większej liczby kilometrów terenowych, rośnie prawdopodobieństwo, że opona też  może się rozpaść. Warto wziąć przynajmniej jedną na całą grupę. No chyba, że mamy różne rozmiary kół.

Myślisz, że to już dużo? Poczekaj na więcej. Oto kolejne części naszego poradnika:

Co zabrać na wycieczkę rowerową? [ubrania] | Co zabrać na wycieczkę rowerową? [dodatkowe wyposażenie] | Jak przygotować rower na wyprawę? | Jaki rower wybrać? | Jak przygotować trasę wyprawy rowerowej?  | Jak się spakować?

 


Opublikowano

w

, ,

przez

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Co zabrać na wycieczkę rowerową? [część pierwsza: narzędzia]”

Dodaj komentarz